פלדה ושימור

פלדה היא סגסוגת המורכבת מברזל. הברזל שימש לכל מיני מטרות במשך יותר מ- 4,000 שנה. פלדה היא מתכת מאוד חזקה לעומת מתכות אחרות, והפקתה דורשת אנרגיה נמוכה יחסית. הפלדה יכולה לשמש ב- 100% לשימוש חוזר, מה שהופך אותה קלה למיחזור. בפלדה יש גם תכונות בעלות חשיבות רבה כגון עייפות מצטברת, רגישות גלוונית (קורוזיה) והתאמה לריתוך.

מוט מגולוון תרמית מסוגל לעמוד במשך 40 שנים לפחות ללא תחזוקה. למוט "מטופל" יש תוחלת חיים בלתי מוגבלת כמעט. מוטות פלדה הם פחות פגיעים ורגישים להתנגשויות, מצד אחד, ומצד שני ניתן לעצב אותם במגוון אינסופי כמעט של דרכים. כל המאפיינים לעיל מעידים על היתרון בשימוש בפלדה. בנוסף ליתרונות אלו, קיים יתרון נוסף לפלדה – תג מחיר אטרקטיבי מאוד.

מוט פלדה שורד חיים שלמים. אם מוט הפלדה הופך בסופו של דבר למיותר או להיות מוחלף על ידי מוט חדש, אז הפלדה ניתן למיחזור פשוט. הפלדה מופרדת מכל פסולת אחרת. על ידי המסה, הפלדה מוכנה לשימוש לטובת דור חדש של מוטות. בכך טמון היופי של התהליך. החומר הממוחזר שומר על המאפיינים המקוריים שלו. פלדה היא החומר הממוחזר ביותר על פני כדור הארץ. פלדה נשארת הבחירה הטובה ביותר במונחים של חומר. פלדה אינה נצרכת, משתמשים בה.

רוב המוטות שלנו מיוצרים מפלדה. מוט פלדה מתאפיין בכך שהוא חייב להיות מוגן מפני חמצן באוויר, מלח ולחות. על מנת שאובייקט פלדה ימלא אחר ייעודו, הוא חייב להיות מטופל לשימור בהתאם. אם הוא אינו מטופל, הטבע בסופו של דבר יעשה את שלו ויחזיר אותו לצורתו המקורית: ברזל חלוד. ישנן דרכים רבות לשימור וטיפול במוצר פלדה ביניהן, גילוון תרמי, ציפוי רטוב, ציפוי אבקה.


קישורים נוספים

אבטחת איכות בטכנובר
ריתוך והלחמה – שיטות ובטיחות
סוגי פלדה – תקנים ותכונות